Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ
#1
Exclamation 
Steam her ne kadar sıkı güvenlik önlemleri alsa da, dolandırıcılar akla hayale gelmeyecek yöntemler ile insanları kandırıyor. Dolandırıcıların tuzağına düşmemeniz için, sizler için bazı dolandırıcılık yöntemlerini derledim.

1. Facebook’tan Size Oyun Satmaya Çalışan Kişilerin Tuzağına Düşmeyin.

Facebook gruplarında veya başka sosyal medya sitelerinden size ucuza oyun satmaya çalışan kişilere inanmayın. Genellikle size Steam‘den hediye olarak veya G2A, Kinguin gibi sitelerden kod olarak alıp, siz daha parayı vermeden teslim ederler. Böylece güveninizi kazanıp, parayı vermenizi sağlarlar.
Bir kaç gün sonra bir bakarsınız oyun kütüphanenizden kaldırılmış ve çalıntı kredi kartı kullanımından dolayı Steam tarafından sahtekarlık olmakla suçlanıyorsunuz. Bu tür dolandırıcıların taktiği, çalıntı kredi kartlarından yüklü miktarda oyun çekip, onları satıp, kredi kartının sahibi itiraz edene ortalıktan kaybolmak.

2. Oyun Eşyalarınızı/Steam Hesaplarınızı Nakite Çevirmek İsteyenlere İnanmayın.

Steam seviyesi yüksek, yorum kısmında yüzlerce olumlu yanıt almış bazı insanlar tarafından kullanılan bir yöntem. Steam profilinde tam 65 sayfa kaliteli iş yaptığına yönelik yorum, tam 5,363 takas işlemi ve gerçek bir satıcıymış gibi vitrinine yazdığı bir çok yazı. Ama satıcı bir yerde açık veriyor. STEAMREP adlı site, Steam profilleri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan bir site. Tek yapmanız gereken, bakmak istediğiniz kişinin Steam ID’sini siteye kopyalamak.

3.Bedava Oyun Verdiklerini Söyleyen Sitelere/Videolara İnanmayın.

YouTube üzerinden veya Google üzerinden ”free csgo key, free gta 5 key” tarzı şeyler yazdığımızda karşımıza onlarca video ve site çıkar. Bu video veya sitelere girdiğinizde, sizden verdikleri linkteki programı indirmelerini, indirdikleri taktirde kodlarının oluşturulacağını söylerler.
Bu tür programları indirdiğiniz anda bilgisayarınız keylogger ve trojan virüsü dolmuş olur. Steam hesabınızı çalmakla kalmayıp, özel bilgilerinize ve kredi kartı bilgilerinize de erişebilirler.

4.Kumar Sitesi Sahibi Olduğunu Söyleyen Kişilere Kanmayın.

Bir diğer profesyonelce hazırlanmış diğer dolandırıcılık hilesi ise, kumar sitesi sahibi olduğunu söyleyen insanlar. Sizlere kumar sitesi sahibi olduğunu, eğer siteye giriş yaparsa kimin ne zaman kazandığını söyleyebileceğini ve size de kesin olarak CS:GO eşyaları kazandıracaklarını söylerler.
Sizi siteye yönlendirip, 3-4 el boyunca kazanacak olan kişileri söyleyip, güveninizi kazanmaya çalışırlar. Sonra sıranın size olduğunu, gelen takas teklifini kabul etmeniz gerektiğini söylerler. Böylece CS:GO envanterinizdeki her şeyi çalıp, kayıplara karışırlar.

5.Takas Tekliflerini Kabul Ederken Kontrol Etmeden Direk Kanmayın.

Genellikle ünlü ve zengin kişilere yapılan bu sahtekarlık yöntemi, kişinin dikkatine bağlı oluyor. Ucuz eşyalarından kat kat daha pahalı olan bu takas teklifini görünce, direk kabul ediyorsunuz. Ama gözünüzden kaçan ise ucuz eşyalarınızın arasında bulunan, takas yaptığı itemden yaklaşık kat kat daha pahalı iteminizdir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.

6.Bynogame Sitesinden İteminizi Satın Almak İsteyenler Karşısında Dikkatli Olun.
Sizi ekleyerek bynogame üzerinden iteminizi almak isterler sizde iteminizi siteye koyarken sahte hesaplarıyla bynogame takas botu gibi davranıp iteminizi çalarlar. Bunun önüne geçmek için takas teklifinden gelen güvenlik kodlarını karşılaştırın yada rastgele bir zamanda deposit yaptıktan sonra alıcıya satış linkini atın.

7.Bet Sitelerinde Katlama Sözü Verenlere Kanmayın.
Kendisinin kumarda çok fazla katlayıp bir sürü itemi olduğunu söylerler eğer envanterlerine bakarsanız genelde boştur ama sahte bynogame satış geçmişi göstererek hepsini sattıklarını söylerler. Sizde inanıp siteye giriş yaparsınız ve deposit yaparken kumar sitesi botu gibi size takas teklifi yollayarak iteminizi çalarlar.

Ayrıca bunların yanı sıra Steam hesabınızın güvenliği için telefonunuza Steam Guard‘ı yüklemenizi öneririz.Yükleme şansınız yok ise en azından Steam Guard’ı mail yolu ile aktif etmenizi öneririm. Zamanında Ruslar tarafından Steam Guard’ımın aktif olmadığı bir hesabım çalınmıştı. Bu tür konularda dikkatli olmakta fayda var.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Hakkımızda
    Oyuncu Mekanı küfür ve argo olmadan, akıcı bir dil ile; oyunlar hakkında gönderi, yorum, soru/cevap şeklinde paylaşım yapılan ve bu paylaşımların içerisine eklenebilen dosya türleri ile oyuncular arasında dosya paylaşımını sağlayan bir platformdur.